leto-rasteniya-koloski-priroda

Proč používat přírodní kosmetiku?

Proč používat přírodní kosmetiku?

Podobnou otázku, zda být bio a připlatit si za čistou a pro přírodu i pro nás zdravější cestu bez různých chemikálií a doplňků si položil snad každý z nás. Možná to nebylo o přírodní kosmetice ale třeba i o bio produktech v našem oblíbeném supermarketu, kdy před námi stála volba mezi dvěma na pohled podobnými produkty lišící se však znatelně v ceně. Proč bychom měli kupovat něco co je bio, když můžeme mít „to samé“ za menší cenu? Rozdíl je však v něčem co není na první pohled vidět, v cestě kterou produkt přišel na svět, v odpovědnosti jeho výrobce a neposlední řadě v jeho složení.

Často slýcháme o různých aférách kdy pěstitelé použili zákázané látky, kdy vědci odhalili závažné vedlejší nebo dlouhodobější účinky některého z dnes rozšířených pesticidů, o vypalování deštných lesů pro pěstování a o nezodpovědném přístupu výrobců k životnímu prostředí. A tak, když jdeme na další nákup máme alespoň trochu představu proč jsou bio produkty dražší, a ve snaze ochránit naše zdraví si povzdechneme nad vyšší cenou ale vybereme to co je pro nás a naše nejbližší lepší.

Ale co kosmetika? Něco co nás provází po celý život, od dětských přípravků, po rtěnky a make-up, až po krémy proti vráskám a anti-age přípravky. Něco co používáme po celý den i noc? O tom není moc slyšet… Snad by se mohlo zdát, že kosmetiku „nejíme“ a tak nám nějaké chemikálie v ní nemohou ublížit. Ale přitom je kůže největším orgánem našeho těla, přitom dnes více než kdy jindy, lidé používají nejvíce prostředků aby si udrželi zdravý a mladistvý vzhled a také přitom, že kůže je bránou našeho organismu před vnějším světem.

Stejně jako u bio potravin i u bio kosmetiky se rozdíl projeví po delší době. Kosmetiku kupujeme abychom o sebe i svou pokožku pečovali a abychom i za pár let vypadali stejně dobře jako dnes, ne-li lépe. Ale když používáme něco co v sobě obsahuje často zdraví škodlivé látky jdeme sami proti sobě.

Chemické prostředky používané dnes v kosmetickém průmyslu podléhají kontrolám státních úřádů, a tak se dají eliminovat krátkodobé nebezpečné účinky některých nově vyrobených látek. Ale dlouhodobý efekt a kombinace různých látek z různých prostředků zůstává nezjištěn. Ten se objeví až teprve vzniknou potíže, protože vědecké studie sledující dlouhodobý efekt na zdraví by byly pro výrobce neúměrně nákladné. A tak vzniká jakýsi kompromis, kde však risk z negativních účinků leží na našich bedrech.

Kůže je však orgán s „pamětí“ neboť se v ní látky, kterým je vystavena mohou hromadit. Stejně tak si „pamatuje“ i spálení na slunci, proto risk rakoviny není jen o tom zda se jednou spálíme ale hlavně o tom jak často, kdy, a také jaký je její stav, zda není oslabená právě používám pro ni zatěžujících přísad.

Secret Garden

Být bio není o tom být ohleduplný jen k sobě, ale také ke svému okolí a přírodě kolem nás, jejíž jsme součástí. Protože životní prostředí ve kterém žijeme též určuje jak zdraví také budeme my. Mnohé z látek používaných v kosmetickém průmyslu se ve vodě nerozkládají a čističky je nemohou z vody odfiltrovat. Stává se tak, že se k nám vrací v pitné vodě a my platíme dvojnásobnou cenu. Některé z nich jsou navíc extrémně nebezpečné pro vodní živočichy a způsobují závažné ekologické problémy.

Bio kosmetika, bio potraviny ale i celkový bio přístup k životu je tak o našem zdraví i o ohleduplnosti nejen k sobě ale i ke svým blízkým. Je to o tom vypadat skvěle, cítít se skvěle ale i být zdravý a myslet o krok dopředu a nezatěžovat sebe i svět prostředky, které nemusejí být zbytečně používány.

V Secret Garden jsme udělali volbu bio být a rozhodli jsme se ji nabídnout i Vám a společně tak změnit cestu, kterou se ubírá náše zdraví i náš svět.

Publikovat na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *